Autor Wątek: Kurs sędziowski  (Przeczytany 8696 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Katarzyna

• Gość
Kurs sędziowski
« dnia: 22 Wrzesień 2012, 22:51:00 »
Witam!
Mam pytanie odnośnie kursów sędziowskich. Co ile są organizowane? Jestem zainteresowana wzięciem w nich udziału, ale nigdzie nie mogę znaleźć jakiś informacji.

Offline scarllett

• Kandydat
  • *
Odp: Kurs sędziowski
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Wrzesień 2012, 16:46:23 »
Najwcześniej najprawdopodobniej dopiero za 2 lata ponieważ w tym roku był organizowany taki kurs.

Marffi

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Wrzesień 2012, 10:54:26 »
Witaj,
Kursy sędziowskie są organizowane generalnie co 2 lata, ale zdarzyło się też tak, że zorganizowano kursy rok po roku. Ich częstotliwość zależy od przynajmniej kilku czynników m,in. od zainteresowania chętnych na kurs, zapotrzebowania na sędziów itp. Ogłoszenia o kursie pojawiały się dotychczas w okolicach marca-kwietnia a sam kurs był organizowany weekendowo na przełomie maja i czerwca.
Jeżeli będzie organizowany kolejny kurs to informacja będzie dostępna na stronach www.szps.pl oraz www.sedziowie.szps.pl. Można też zapytać bezpośrednio w biurze ŚZPS i ewentualnie zostawić tam swoje dane kontaktowe :)

Katarzyna

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Wrzesień 2012, 14:50:07 »
Dziękuje bardzo za odpowiedź. W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak tylko cierpliwie czekać.:)

karolina

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Marzec 2014, 19:05:07 »
Witam.Mam pytanie odnośnie kursu.Jakie mecze moze sedziować osoba po ukonczeniu kursu podstawowego.Potem mecze są przydzielane sędzia?

Offline Damian

• III Klasa
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Marzec 2014, 22:30:54 »
Kandydat na sędziego posiada uprawnienia do sędziowania rozgrywek młodzieżowych, czyli młodziczki/cy, kadetki/ci, juniorki/juniorzy.

Offline zarowa

• III Klasa
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Marzec 2014, 23:40:11 »
Witam.Mam pytanie odnośnie kursu.Jakie mecze moze sedziować osoba po ukonczeniu kursu podstawowego.Potem mecze są przydzielane sędzia?
Sędziuję dopiero czwarty sezon, kurs kończyłem całkiem niedawno więc jeszcze pamiętam jak to było "za moich czasów"
defacto po ukończeniu kursu podstawowego, nie można sędziować rozgrywek SZPS, jedynie otrzymuje się certyfikat ukończenia kursu podstawowego na sędziego piłki siatkowej. Certyfikat można załączyć do np. teczki dyplomowej nauczyciela, lub przedstawić jako dowód kształcenia się zawodowo (takie cele są mi znane, ale na pewno kreatywność ludzka znajdzie inne zastosowanie).

Aby sędziować rozgrywki SZPS, należy jeszcze zdać egzamin licencyjny - taki który rokrocznie zdają wszyscy członkowie kolegium sędziowskiego.

po przebrnięciu przez egzamin licencyjny osoba taka uzyskuje klasę "K" (Kandydat) oraz uprawnienia młodzieżowe.
Klasa "K" obliguje - można ją mieć tylko przez rok. Po sezonie osoba która przesędziuje wymaganą ilość meczów otrzyma klasę III, osoba która nie wyrobi minimum (trzeba być bardzo mocno niedyspozycyjnym aby go nie wyrobić) niestety żegna się z kolegium (swoją drogą był ktoś taki?)

uprawnienia młodzieżowe opisał powyżej kol. Damian.
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2014, 16:42:10 wysłana przez zarowa »

karolina

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Marzec 2014, 20:08:02 »
Czy zeby podejść do egzaminu licencyjnego trzeba płacic kolejne pieniądze?

Offline wojtas

• Administrator
  • II Klasa
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Marzec 2014, 13:17:51 »
W cenie kursu podstawowego jest zawarte jedno podejście do egzaminu licencyjnego. Kolejne podejścia są płatne osobno. Kwotę ustala każdorazowo Wydział Sedziowski.

karolina

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Marzec 2014, 16:52:29 »
Czy latwo jest zdac egzamin licencyjny? Czy wogole oplaca sie robic ten kurs,zarobki sa oplacalne na poczatku?

Offline zarowa

• III Klasa
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Marzec 2014, 21:17:49 »
Czy łatwo go zdać? Egzamin jak każdy inny egzamin - jak się umie, to się zdaje. W ubiegłych kilku latach był to test - ze znajomości przepisów. jeżeli się je zna, to nie powinno być problemu
Nie wiem czy stawki są publicznie znane, nie czuję się odpowiednią osobą do wypowiadania na ten temat.
Ale moim zdaniem warto - zrobiłem i nie żałuję. Super przygoda, rewelacyjni ludzie, nowe znajomości, rokroczne kursokonferencje i przede wszystkim zacięte mecze. A pragnę podkreślić, że jestem dopiero na początku tej przygody i zachęcam wszystkich aby również spróbowali swoich sił.

Offline szczepan

• II Klasa
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Marzec 2014, 21:45:30 »
Witam,
Jeśli rozważasz wzięcie udziału w kursie i ewentualne zostanie sędzią tylko z pobudek ekonomicznych to od razu dam Ci dobrą radę - odpuść sobie :-)
Jeśli pytasz "czy opłaca się?" pod kątem możliwości poznania nowych ludzi, możliwości sprawdzenia się, edukacji, samodoskonalenia, ale przede wszystkim pracy na rzecz rozwoju środowiska siatkarskiego to jest to piękna przygoda, pasja, ale i obowiązek. Oczywiście sędziowie prowadzący zawody sportowe otrzymują wynagrodzenie, ale jest to w tym wszystkim sprawa drugorzędna. Wyżyć, za te pieniądze nie wyżyjesz, ale każdy na początku tej drogi był tego świadomy i się na to pisał. Więc nie ma sensu pytać o wynagrodzenie, stawki jako rzecz najważniejszą. Jeśli to ma być główny powód do za lub przeciw zgłoszenia się na kurs sędziowski to szkoda Twojego czasu - nie zapisuj się.
Pozdrawiam
szczepan

Offline konrad

• II Klasa
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Marzec 2014, 15:00:06 »
Witam,
jestem sędzią po ostatnim kursie (2 lata temu) i również nie żałuję, mam porównanie z sędziowaniem piłki nożnej i gorąco polecam siatkówkę, jeśli oczywiście zainteresowani kursem wykazują również żywe zainteresowanie siatkówką wogóle. A co do strony finansowej to oprócz podzielenia zdania Szczepana, dodam tyle, koszt kursu jest niemały (500 zł. + koszty dodatkowe związane z dojazdami na kurs itp., co powinno się zamknąć kwotą ok. 800 zł.) ale po pierwszym sezonie sędziowania powinno się zwrócić (przy założeniu normalnej dyspozycyjności). Tak jak Szczepan napisał, wyżyć się nie da ale na drobne wydatki starcza.
Najważniejsze dla mnie w tej przygodzie to możliwość poznania i spotykania mnóstwa ciekawych ludzi, z którymi można spędzić miło czas przy okazji zawodów siatkarskich i nie tylko.
Pozdrawiam

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Dokończ zdanie "Jeżeli którykolwiek z grających zawodników w momencie uderzenia piłki przez zagrywającego nie zajmuje prawidłowej pozycji na boisku - zespół popełnia...: